Автор Тема: Тэхналогіі распушчаньня CO2  (Прочитано 6761 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Оффлайн damien

  • Ветеран
  • Сообщений: 2249
  • Поблагодарили: 112
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #15 : 01 Февраль 2011, 17:30:30 »
Полностью согласен, что CO2 в форме тумана микроскопических пузырей в аквариуме не может долго - летать. Такие объемы моментально растворяться.

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #16 : 01 Февраль 2011, 22:34:58 »
 
Цитировать
Праверыць жа вельмі проста. Трэба паставіць перагорнутую шклянку пад ваду у супрацьлеглым (адносна дыфузара) кутку акварыўма і накапіць там гэтых лятаючых па аквасу бурбалак
   перевернутая склянка начнет работать эдаким колоколом и ни чего нам не покажет.
Цитировать
Алег, вазьмі проста памерай, што гадаць?
лень, но уже и самому любопытно.

Белорусский клуб аквариумистов

Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #16 : 01 Февраль 2011, 22:34:58 »

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #17 : 01 Февраль 2011, 23:45:42 »
перевернутая склянка начнет работать эдаким колоколом и ни чего нам не покажет.
Не, якраз пакажа, што набягае з бурбалкамі і што за нераспушчальныя баластныя газы скапліваюцца ў пасіўных дыфузарах. Калі мы лічым, што мікраскапічная бурбалка СО2 можа існаваць доўга ў водным асяроддзі, то тым больш нельга думаць, што за час накапленьня істотным чынам памяняецца склад макрабурбалкі пад купалам.
лень, но уже и самому любопытно.
Можна арыентавацца на разьлік для кіслароду. Каб стварыць канцэнтрацыю СО2 20 мг/л у 100 л вады трэба распусьціць у ім роўна 1 л СО2...
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #18 : 02 Февраль 2011, 10:56:36 »
Всетаки провел эксперемент. Вчера в 23.15  открутил бутылку предохранитель емкостью 0.33  на брагогенераторе, давление естественно упало, подача газа остановилась, вместо нее вкрутил бутылку 2л, что мы видим утром-- подача газа возобновилась, значит два литра набирает и это на старой браге.       Віталь , ну что нам покажет перевернутая банка, ты попробуй собрать такое количество, нужное для опыта, ни кто не утверждает что пузырек газа существует часами, баластные газы конечно есть, но их количество ты как то уж преувеличиваешь.

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #19 : 02 Февраль 2011, 12:06:34 »
Всетаки провел эксперемент. Вчера в 23.15  открутил бутылку предохранитель емкостью 0.33  на брагогенераторе, давление естественно упало, подача газа остановилась, вместо нее вкрутил бутылку 2л, что мы видим утром-- подача газа возобновилась, значит два литра набирает и это на старой браге. 
Не, не значыць. Колькасьць набіраемага газу будзе залежыць ад вышыні вадзянога слупа. Калі ён 1 м, то для таго, каб пачало бурбуліць, ціск у 2 л бутэльцы павінен падняцца на 0.1 атм. (10 м вады = 1 атм.), а гэта толькі 0.2 л дадатковага газу. Ты ж не адкачваў з 2 л бутэлькі паветра? Не. Значыць, там была 1 атм. Каб "прабіць" твае 50 см вады, у бутэльцы трэба стварыць ціск у 1.05 атм., што эквівалентна 0.1 л газу. Ты можаш, такім чынам, сьцьвярджаць, што твая брага дае ня менш за 0.1 л/ноч.
Цитировать
Віталь , ну что нам покажет перевернутая банка, ты попробуй собрать такое количество, нужное для опыта, ни кто не утверждает что пузырек газа существует часами, баластные газы конечно есть, но их количество ты как то уж преувеличиваешь.
Не, канешне, зьбірацца будуць толькі тыя бурбалкі, што прайшлі шлях ад дыфузара да супрацьлеглай сьценкі. Колькасьцю бурбалак, што пасьпяваюць навярнуць па аквасу адзін (а тым больш некалькі) кругоў, можна пагрэбаваць, іх будзе зусім мала.
« Последнее редактирование: 02 Февраль 2011, 12:11:22 от Віталь »
раб Божы Вітáль

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #20 : 02 Февраль 2011, 12:14:38 »
Алег, ты яшчэ не мог бы глянуць, што адбываецца з бурбалкамі раніцаю перад уключэньнем сьвятла ці адразу пасьля? Паназірай, ці не падасца табе, што бурбалкі хутчэй распушчаюцца. Кіслароду-та пад раніцу значна менш ў вадзе, адпаведна і выпарацца ён павінен менш інтэнсіўна, калі не зусім перастаць.
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #21 : 02 Февраль 2011, 13:17:37 »
Сколько дает брага за ночь нам по прежнему не известно, когда пошел газ в воду мы не знаем, ну не буду же я всю ночь бегать с фонариком  :). Я знал ,что ты подсчитаешь точное количество газа, я ж не утверждаю что там 2л СО2, констатирую -- бутылка набрана, и газ под давлением, но не тем что ты подсчитал, у меня веточка не на дне .  Віталь , я  давно заметил что утром бурбалки веселей растворяются и это естесственно.  Брага кстати с Рождества заряжена.

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #22 : 02 Февраль 2011, 13:28:52 »
Цитировать
Віталь , я  давно заметил что утром бурбалки веселей растворяются и это естесственно.
Ну-ну, і як ты гэта тлумачыш?
Цитировать
газ под давлением, но не тем что ты подсчитал, у меня веточка не на дне
А... так, не пад тым, але тое, што галінка ў цябе не на дне не так важна, як тое, што ў цябе галінка. ;)
Цитировать
Я знал ,что ты подсчитаешь точное количество газа, я ж не утверждаю что там 2л СО2, констатирую -- бутылка набрана
Ну, мне падалося, што ты менавіта гэта і сьцьвярджаеш, інакш як разумець тваю фразу:
Цитировать
подача газа возобновилась, значит два литра набирает
?
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #23 : 02 Февраль 2011, 14:01:51 »
Извини выразился наверное коряво, тяжело излогать кучу мыслей сжато  :)
Цитировать
Ну-ну, і як ты гэта тлумачыш?
точно так же как и ты, я все лишь сомневаюсь что бурбалки это кислород покидающий акву, пожирателей кислорода в акве хватает и без бурбалок.
Цитировать
але тое, што галінка ў цябе не на дне не так важна, як тое, што ў цябе галінка
во-во и я об этом.

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #24 : 02 Февраль 2011, 16:36:15 »
У разгары сьветлавога дня кісларод пакідае ваду нават не распусьціўшыся ў ёй (праз бурбуленьне расьлін), ня гледзячы на "пожирателей кислорода в акве", чаму ж выклікае сумнеў магчымасьць яго выпарэньня ў мікрабурбалкі?
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #25 : 02 Февраль 2011, 22:54:30 »
 Я какая связь между перлингом и испарением кислорода в бурбалки  ...ты хочешь сказать что когда кислорода в воде много то он попадет в бурбалку, а когда его мало то и не попадает ?

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #26 : 02 Февраль 2011, 23:43:06 »
Так, менавіта. Перлінг не пачнецца пакуль вада не перанасыціцца кіслародам (хаця б у непасрэднай блізасьці ад лісця, каля няма цячэньня).
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #27 : 03 Февраль 2011, 11:26:48 »
значит возможность пролета бурбалки СО2 по акве ты не отвергаешь ?

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #28 : 03 Февраль 2011, 11:39:42 »
Канешне, не! Але CO2 зь мікрабурбалкі распушчаецца вельмі хутка. І чым меншая бурбалка, тым хутчэй, думаю, за пару сякунд. Такім чынам, вялікія бурбалкі пакідаюць ваду яшчэ да таго, як газ распусьціцца, маленькія хутка губляюць газ і да расьлін далятае ўжо кісларод. Не разумею, чым можа быць прывабным такі спосаб распушчаньня.  #^hz^

Дарэчы, было б цікавым паназіраць, як ад спосабу распушчаньня (пры адной і той жа хуткасьці падачы CO2) залежыць бурбуленьне расьлін. Па ідэе, нават калі ўсе мікрабурбалкі маленькія і CO2 не губляеецца, бурбуленьне павінна быць менш інтэнсіўным з-за таго, што экспарт кіслароду ў значнай ступені забясьпечваецца самімі мікрабурбалкамі. Як ты, навогул задаволены перлінгам сваіх расьлін?
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #29 : 03 Февраль 2011, 12:57:07 »
Цитировать
Канешне, не!
так я уже две страницы пытаюсь доказать что СО2 летает, значит Барра анафеме предавать не будем. Смотри, пусть одна бурбалка растворится за 2 с, а чуть большая ? уже за 3, а другая и за 4 и т.д. , так почему до растений должен долетать только кислород. При такой подаче важна еще "правильная" циркуляция воды ,  поток идет через всю акву по верху, ударяясь о стенку, закручивается в обратном направлении и бурбалки уже летят вдоль дна и постепенно подымаясь опять попадают в поток, конечно есть такие что сразу улетают. Перлингом я очень доволен, мне кажется так лучше , чем колокол. Еще существует мнение что такая подача газа осаждает мелкие частицы.