Автор Тема: Тэхналогіі распушчаньня CO2  (Прочитано 6760 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Тэхналогіі распушчаньня CO2
« : 01 Февраль 2011, 11:49:36 »
У эфектыўнасьць распыленьня мікрабурбалкамі я ня веру. CO2 ў мікрабуркалках чыста фізічна можа існаваць не больш за пару секунд, пасьля ў іх аб'ём з вады выпараецца кісларод і па акварыўму лятаюць мікрабурбалкі кіслароду, а не СО2.
« Последнее редактирование: 01 Февраль 2011, 12:56:10 от Віталь »
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #1 : 01 Февраль 2011, 12:17:42 »
если по аквариуму летают бурбалки кислорода то тогда куда деется СО2 ? и что кислород в таком количестве уходит из воды? и что теперь делать с учением Тома Барра (доказывает что такой метод самый эффективный), я уже не трогаю пожилого японца.

Белорусский клуб аквариумистов

Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #1 : 01 Февраль 2011, 12:17:42 »

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #2 : 01 Февраль 2011, 12:55:04 »
Канешне, у такім жа аб'ёме, як паступае CO2, пакідае воду 02 (гэта калі ня ўлічваць рыб і іншых спажыўцоў кіслароду, яны ж з'яўляюцца і дадатковымі пастаўшчыкамі CO2). Мы ж памятаем, што малярны аб'ём газа не залежыць ад масы малекулы. Хаця я дапускаю, што пасьля таго, як СО2 цалкам распусьціцца, аб'ём бурбалкі можа і паменшыцца. Частку кіслароду расьліны выпускаюць у чыстым выгдядзе (бурбалкамі).

Вучэньні Томаса Бара і Накамуры я прапаную пахерыць (ад літары "хер" - Х), як антынавуковыя. Аднак гэта толькі пасьля праверкі. Праверыць жа вельмі проста. Трэба паставіць перагорнутую шклянку пад ваду у супрацьлеглым (адносна дыфузара) кутку акварыўма і накапіць там гэтых лятаючых па аквасу бурбалак. Пасьля запаўненьня шклянкі гэтым баластным газам (а зьмест гэтых бурбалак, па-майму меркаваньню, - нішто іншае, як аналаг баластных газаў у праточных дыфузарах) акуратна яе дастаем і ў шклянку заносім запалку, што гарыць. Бачым, што яна ўспыхвае больш яркім полымям, робім выснову аб газе, што накапіўся.
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #3 : 01 Февраль 2011, 13:25:00 »
Цитировать
Вучэньні Томаса Бара і Накамуры я прапаную пахерыць
  ;D  .  А где делся СО2? растворился? так мы ж этого и хотели, допустим дальше летит бурбалка с кислородом и балластными газами, ну и пусть летает, так что здесь плохого. Если кислород такими темпами покидает воду, то почему утром все живы мои рыбки?  аэрации нет

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #4 : 01 Февраль 2011, 13:32:54 »
Так, распусьціўся. Мы, дапусьцім, гэтага хацелі, ну, ці хаця б згодны гэтым задаволіцца. Аднак ідэолагі гэтага метаду гэтым не задаволяцца, бо проста распусьціць CO2 можна і больш простымі і патрабуючымі менш уходу прыстасаваньнянмі (праточнымі дыфузарамі). Яны ж пакладаюць перавагу ў тым, што менавіта CO2 разлятаецца па акварыўму (пытаньне здольнасьці падводных расьлін спажываць СО2 у газападобнай форме пад вадой, дзе дзейнічаюць сілы паверхневага нацягненьня, пакуль нават не абмяркоўваем).
раб Божы Вітáль

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #5 : 01 Февраль 2011, 13:36:55 »
А якімі "такімі тэмпамі"? Колькі ты падаеш CO2 сумарна за ноч? Па абъёму, маю на ўвазе.
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #6 : 01 Февраль 2011, 14:14:35 »
Цитировать
Колькі ты падаеш CO2 сумарна за ноч? Па абъёму, маю на ўвазе.
брага, как тут узнаешь, сколько газа вдуло за ночь. Но мне кажется если бы такими темпами выводился кислород,если сравнить с количеством пузырьков, то рыба всплыла бы. А так даже на свежей браге ноль эмоций.  Зачем проточный диффузор, самое простое и доступное ветка, все, больше ни чего не надо, куда уже проще.   

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #7 : 01 Февраль 2011, 15:03:25 »
Ёсьць свае мінусы ў галінкі, ты іх ведаеш.

Ну, прыкінь. Літар бы набулькала?
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #8 : 01 Февраль 2011, 15:27:11 »
Даже не знаю, может попробовать с другого конца, сколько кислорода в 100л воды?

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #9 : 01 Февраль 2011, 16:10:52 »
некогда проверять, глянул гуглом вроде 0,62л при комнатной температуре  :)

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #10 : 01 Февраль 2011, 16:17:33 »
Зараз прыкінем. Нармальны зьмест кіслароду 20 мг/л г. зн. 2 гр/100 л. Адзін моль кіслароду важыць 36 гр. і пры нармальным ціску займае аб'ём 22.4 л. Такім чынам, 2 г - кіслароду займаюць аб'ём 1.4 л. Падача 1 л CO2 запраста можа вывесьці 0.5 л кіслароду без асаблівай шкоды гідрабіёнтам. А наўрадці болей і выведзе, бо, па-першае, частка С02 пакідае ваду хутчэй, чым ён пасьпее распусьціцца, па-другое, аб'ём CO2 ў канкрэтнай бурбалцы, хутчэй за ўсё, большы за аб'ём кіслароду, які туды выпараецца (я пісаў аб неаднолькавых памерах бурбалак адразу пасьля дыфузара і пазьней, калі бурбалка пакідае воду).
раб Божы Вітáль

Оффлайн Коготь

  • Ветеран
  • Сообщений: 2639
  • Поблагодарили: 280
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #11 : 01 Февраль 2011, 16:55:27 »
Вспоминаются воздушные шарики и прочие прелести, которыми народ балуется, что бы газ ночью не подавать, мне кажется если бы там был литр то и тем не плодили бы  " что б такое натянуть что б не разорвало". Допустим брага у нас выдыхается, получился литр, допустим убрал он 0.5л кислорода, а остальные потребители кислорода окисление, трава, рыбы.. я понимаю что кислород поступает в систему, но выражаясь бухгалтерским языком сальдо отрицательное.  И как объяснить реактор лесенку, люди рапортуют что бурбалка растворяется полностью, врут?

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #12 : 01 Февраль 2011, 17:11:54 »
Вспоминаются воздушные шарики и прочие прелести, которыми народ балуется, что бы газ ночью не подавать, мне кажется если бы там был литр то и тем не плодили бы  " что б такое натянуть что б не разорвало". Допустим брага у нас выдыхается, получился литр, допустим убрал он 0.5л кислорода, а остальные потребители кислорода окисление, трава, рыбы.. я понимаю что кислород поступает в систему, но выражаясь бухгалтерским языком сальдо отрицательное.
Алег, вазьмі проста памерай, што гадаць? Ну, і што што сальда адмоўнае? Тое, што ўтрыманьне кіслароду падае - факт вядомы.
Цитировать
И как объяснить реактор лесенку, люди рапортуют что бурбалка растворяется полностью, врут?
Бурбалка ў лесьвіцы кантактуе з меншым аб'ёмам вады, там проста няма столькі кіслароду, каб бурбалка не была зьнішчаная сіламі паверхневага нацягненьня. А, хутчэй за ўсё, проста хлусяць.
раб Божы Вітáль

Оффлайн damien

  • Ветеран
  • Сообщений: 2249
  • Поблагодарили: 112
    • Просмотр профиля
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #13 : 01 Февраль 2011, 17:17:19 »
А вот в случае с реактором лесенкой путь пузыря увеличивается многократно. На мой взгляд, такое перекатывание шарика способствует растворению за счет силы трения пузыря CO2 об обволакивающую  воду. Также увеличивается и его длительность пребывания воде.

Полностью пузырек не растворяется (особенно от браги, ввиду смеси CO2 с другими газами), но уменьшается в 3-4 раза - инфа от конкретного пользователя.  
На yotube есть много роликов, где воочию можно проследить процесс уменьшения шариков ... тут главное реактор должен запуститься - в течении двух суток на поверхности корпуса реактора образуется биологическая пленка, которая способствует продвижению одиночных пузрьков, не допуская сливания их в один. А поверхность единого объема, меньше поверхности суммарных объемов такой же величины.

Даже двухкратное уменьшение его в диаметре дает 2^3 уменьшение его объема. А это значит что не растворяется меньше 1/8 объема пузыря, а это меньше 13%. И это расчет без учета изменения давления от глубины.

По-моему 85% КПД достаточно хорошо. Здесь единственный узкий момент - меншая степень перемешивания с водой в аквариуме, относительно активных реакторов.
« Последнее редактирование: 01 Февраль 2011, 17:24:09 от damien »

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Re:Тэхналогіі распушчаньня CO2
« Ответ #14 : 01 Февраль 2011, 17:24:46 »
Не можа CO2 не распусьціцца ў вадзе. Распушчаецца весь CO2, проста пакуль ён распушчаецца ў яго аб'ём выпараецца кісларод, канцэнтрацыя якога значна перавышае раўнавесную з атмасьферай для дадзенай тэмпературы вады. Прычым адбываецца гэта даволі хутка нават у выпадку міліметровых бурбалак нават у стаячай вадзе (у лесьвіцах). Што казаць пра мікраскапічныя бурбалкі ў патоку вады? Пытаньне рытарычнае. Паўтараю, "лятае" па акварыўму кіслародны, а не вуглекіслотны "туман".
раб Божы Вітáль