Автор Тема: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік (v. 2.0)  (Прочитано 6541 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Цікавіць тэма? Я планую распрацаваць на базе свайго праточнага дыфузара СО2 аналагічную яго мадыфікацыю, якая будзе мясьціцца паза межамі акварыўма, эканомячы ў ім месца. Зразумела, што такая мадэль будзе мець магчымасьць падключацца толькі да зьнешніка на заборную альбо на вяртаючую трубку. Атрымаецца нешта кшталту "рэактара Сержа" (зноў не разумею, якія там адбываюцца рэакцыі?  ???), толькі без непатрэбных там напаўняльнікаў.
« Последнее редактирование: 30 Март 2010, 07:55:07 от Вітáль »

Андрей

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #1 : 08 Июнь 2009, 18:21:18 »
Что то конструкция и принцип работы не понятен, схемки нет. Опять же плюсы конечно есть, но и минусы. Лишние соединения трубопровода вне аквы, ести трубочка подвода СО2 отвалится, все суши ласты, весь аквас на полу. А счетчик пузырьков где? Вобщем я наверно не понял, надо прочитать еще раз.

Белорусский клуб аквариумистов

Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #1 : 08 Июнь 2009, 18:21:18 »

Віталь

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #2 : 08 Июнь 2009, 21:32:01 »
Что то конструкция и принцип работы не понятен, схемки нет. Опять же плюсы конечно есть, но и минусы. Лишние соединения трубопровода вне аквы, ести трубочка подвода СО2 отвалится, все суши ласты, весь аквас на полу. А счетчик пузырьков где? Вобщем я наверно не понял, надо прочитать еще раз.
У "рэактары Сержа" лічыльніка няма. У маім будзе, ён жа як і зыходная мадэль будзе цэльнашкляны. Калі трубачка адваліцца, будзе бяда. Трэба замацаваць надзейна...

Віталь

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #3 : 11 Июнь 2009, 21:29:25 »
Вось, макеты дыфузара (удасканаліў): левая мяркуецца на выхад са зьнешніка, правая - на яго ўваход.



А - акварыўм, Ф - фільтар, У - СО2, Б - баластныя газы (у асноўным кісларод).

Прынцып функцыянаваньня тым, хто чытаў мой артыкул, зразумелы... Калі трэба нешта ўдакладніць, я - ваш пакорны службіт.
« Последнее редактирование: 12 Июнь 2009, 20:24:39 от Вітáль »

Андрей

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #4 : 11 Июнь 2009, 21:43:01 »
Ну да, конструкция в принципе нормальная. Только вот вопрос, на левом рисунке, если собирается большое количество газа, образуется давление в полости, а  это создает сопротивление потоку воды. Не упадет ли производительность внешника в этом случае.

Віталь

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #5 : 12 Июнь 2009, 09:31:41 »
Праўда, чаго гэта я другі раз на тыя ж граблі наступаю?  :D гэтая праблема будзе ня толькі ў левым варыянце, у абаіх. Для гэтага зьверху будзе яшчэ адзін выхад тоненькі (кшталту, як для падачы СО2) для скіду баластных газаў, на яго трэба будзе кранік павесіць і па меры патрэбы спускаць кісларод.

Андрей

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #6 : 12 Июнь 2009, 18:39:37 »
Виталь, хочу подкинуть идейку, ее можно доработать но принцип такой: Делается трубочка для отвода лишнего газа, но без краника, а просто опускается в аквариум. Глубина опускания регулирует давление. Т.е. чем глубже погружена трубочка, тем большее давление необходимо создать для того чтобы газ выдавил из нее воду. Далее лишний газ просто булькает в аквариум и все. 

Андрей

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #7 : 12 Июнь 2009, 18:43:41 »
Хотя надо проверить, я не знаю какое давление будет в реакторе, может он просто сразу выдавит весь газ, надо покумекать еще.

Віталь

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #8 : 12 Июнь 2009, 20:14:31 »
Андрэй, практыка паказвае, што гэты адвод патрэбен толькі пры функцыянаваньні прыстасаваньня ад маламоцнай помпы. Ад моцнага патока вады фільтра баластныя газы не могуць фармаваць адну вялікую бурбалку (слуп), а разьбіваюцца на дробныя і паступова выводзяцца самастойна (маленькія бурбалкі маюць маленькія суадносіны паміж аб'ёмам (сілаю Архімеда) і плошчаю паверхні (сілаю трэньня аб ваду)). Так што я ўжываю верхні вывад у сваім дыфузары толькі першыя-другія суткі пасьля перазарадкі брагі, а далей месяц-два ўсё калбасіць у рэжыме let-alone.

Віталь

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #9 : 12 Июнь 2009, 20:25:18 »
Падрэдагаваў малюнак...

Віталь

  • Гость
Re: Праточны дыфузар СО2 пад зьнешнік.
« Ответ #10 : 28 Июль 2009, 14:17:05 »
А вось, фота гатовага дыфузара:



Уладальнікі траўнікаў са зьнешнікамі, хто хоча выпрабаваць дэвайс у рабоце? Памер самой колбы - 29 см. Так што арыентуйцеся... я думаю, гэта на аквас ад 100 літраў. Падвод-адвод вады - пад шланг 12/16. Калі спадабаецца, зможаце набыць. Аб кошце, калі будзе цікавасьць, будзе напісана на барахолцы, але гэты экзэмпляр аддам таньней, чым пазьней на заказ (калі такія будуць). Як заўсёды, узоры зь вітрыны - таньней.  ;)