Автор Тема: Марскі... траўнік?  (Прочитано 10138 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Марскі... траўнік?
« : 16 Сентябрь 2009, 12:13:29 »
Ну, растуць жа ў моры водарасьці. Ці не магчымы марскі акварыўм толькі з рыбамі і водарасьцямі? Так, каб там можна было б абыходзіцца без абслугоўваньня навогул ці мінімальнага? Рыбы выдаюць нітраты-фасфаты, водарасьці іх кушаюць... Без падмен, можна СО2 і г.д. Каб утрыманьне было ну, цалкам як звычайны прэсны аквас. Дзе я тут памыляюся?

Віталь

  • Гость
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #1 : 16 Сентябрь 2009, 12:15:41 »
Без усякіх там пеньнікаў, помпаў цячэньня і іншага марскога абсталяваньня, а са звычайным зьнешнікам, сістэмай СО2...

Белорусский клуб аквариумистов

Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #1 : 16 Сентябрь 2009, 12:15:41 »

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #2 : 16 Сентябрь 2009, 12:49:04 »
Не памыляешся. Гэта цалкам магчыма, проста ў стэрэатып марскога акварыума гэта не ўкладваецца. Усе імкнуцца да відарыса "рыф" ці нешта падобнага на "рыф"

Як мне здаецца, ідэя "марскога траунiка" вельмі добрая для акварыюма з марскімі канькамi, вось:







Iншае пытанне што з CO2 ў мора - інфармацыі абсалютны нуль.

І набор водарасцяў і тым больш раслін абмежаваны.





Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #3 : 16 Сентябрь 2009, 12:53:41 »
Не патрэбныя гэтым жывелам помпы цячэньня, наадварот - гэта "цixi" бiятоп. Адна з маiх марау пра мора :)

Знешнiк таксама не патрэбны, разам з пеннiкам.... Я бачу гэта як "планктон-сэйф" акварыюм.

Віталь

  • Гость
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #4 : 16 Сентябрь 2009, 12:55:37 »
І набор водарасцяў і тым больш раслін абмежаваны.
А што яшчэ і расьліны марскія існуюць? Я думаў, такіх проста не бывае.

А на апошняй фотцы СО2 падаюць...

Віталь

  • Гость
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #5 : 16 Сентябрь 2009, 12:58:18 »
Не патрэбныя гэтым жывелам помпы цячэньня, наадварот - гэта "цixi" бiятоп. Адна з маiх марау пра мора :)

Знешнiк таксама не патрэбны, разам з пеннiкам.... Я бачу гэта як "планктон-сэйф" акварыюм.
Вось на такое ламаючае стэрэатыпы мора і я калісьці адважуся... І няўжо там не знойдзецца месца якому-небудзь мягкаму каралю-фотасінтэтыку?

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #6 : 16 Сентябрь 2009, 13:28:08 »
Нешта з караляў магчыма ... А яшчэ айптазii - анямон як анямон - ім ўсюды добра ...

З рыб яшчэ "іголкі" туды упішуцца. И крэветкi розныя.

Расліны ў моры ёсць. Ёсць нават тэрмін "марскія травы". Марскія водарасці прыгажэй. Але у некаторых з іх ёсць адзін нюанс - "палавой працэс" калі, напрыклад, каулерпа за лічаныя гадзіны бялее і распадаецца - і ўсім тыды вельмі дрэнна, калi не зусiм капут.
« Последнее редактирование: 16 Сентябрь 2009, 14:07:07 от dr.moro »

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #7 : 16 Сентябрь 2009, 13:55:13 »
А на апошняй фотцы СО2 падаюць...

Наўрад ці CO2...  Марскія водарасці могуць браць вуглярод з HCO3-(гідракарбанат) і пускаць бурбалкі за мілую душу.

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #8 : 24 Сентябрь 2009, 09:06:38 »
Виталь, никто не против того, чтобы и к мини морю приложить некую систему фильтрации, типа водорослевика. Я так понимаю, если аквас для коньков ваять, можно и самп не отделять - Свет и разные водоросли в основную емкость...

причем все можно запустить без тех же коньков, например посадить туда 3-4 молли. И смотреть на параметры - когда все устаканится можно и поменять рыбную экспозицию... Водоросли - каулерпа там разная и проч. Думаю что найти проблем особых не составит :)

Такой эксперимент поставить вполне по силалам... Меня сейчас ограничивает только перспектива переезда..

AlexLegend

  • Гость
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #9 : 24 Сентябрь 2009, 09:09:09 »
Коньков можно спокойно и в самп посадить - еды им там вполне хватит.
Для них одно из условий - чтобы было, за что хвостом зацепиться....

Я рассматривал идею у себя завести несколько, остановили 2 вещи -
-в сампе надо делать спец. отсек для них
-сидеть "на карачках" и искать коньков в моем сампе  - очень неудобно, да и стоят они недешево.....



АЛ.

Віталь

  • Гость
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #10 : 24 Сентябрь 2009, 09:26:03 »
Осталось только опробывать такую схему.

Я считаю (но ещё не пробывал), что для рыбок такая схема может и пойти, а вот для кораллов вряд ли.
Ну, дык, каралям кальцый патрэбен, а водарасьці яго, само сабой, не дададуць. У гэтым выпадку, магчыма, ёсьць нешта кшталту угнаеньняў для каралаў... А мягкім каралям таксама кальцый патрэбен?

Оффлайн sam

  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4940
  • Поблагодарили: 161
  • Слегка похож на меня.
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #11 : 24 Сентябрь 2009, 09:35:58 »
Мягким кораллам кальций сильно не нужен. При уровне 350 мг/л они чувствуют себя не плохо. В большей степени им нужны другие микроэлементы.
Не ошибается тот, кто не пробует (это не я сказал, но нравится) !!!

more.akva.by

vel. +375296759106
mts. +375339009106

Віталь

  • Гость
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #12 : 24 Сентябрь 2009, 09:46:54 »
Ну, мікраэлементы можна дадаткова ліць, ведаць бы што. Стандартныя для расьлін могуць пайсьці. Мікраэлементы, яны і ў Афрыцы мікраэлементы...

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #13 : 24 Сентябрь 2009, 09:54:33 »
Нет, нет, стоп... Для растений лучше ничего "в море" сильно не лить - все что нам нужно в "пресне" может быть сверхопасно.... Виталь это другая тема совсем, ее надо перенести в созданую тобой "марскi трауник".

А насчет соли могу скинуть состав самодельной соли - только найти его - если хочешь...   

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Марскі... траўнік?
« Ответ #14 : 25 Сентябрь 2009, 09:59:29 »
Встречал такое, что добавление железа позволило избежать полового размножения каулерпы... т.е даже нетипичные и опасные добавки иногда практикуются... Но я бы не рисковал.