Автор Тема: Аквариум Виктории  (Прочитано 17504 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #15 : 17 Июнь 2010, 08:42:19 »
Цитировать
все с Виталем обговорено %), он перенесет потом в отдельную темку. у меня не получилось.
+1. Ну, и як бы ўжо падзяліў...
Цитировать
фильтр Resun P 400 L. # Мощность - 6 Вт Производительность - 450 л/час.Может и слабоват...Что есть, то есть.Пока такой.
Я б сказаў, што нармальная магутнасьць: 4 аб'ёма у гадзіну. Калі мяняць, то на зьнешні, каб зэканоміць месца ў акварыўме.
Цитировать
Грелка. Она хоть правильно прикреплена ?
З большага правільна, толькі яе лепш схаваць за фільтар, каб не мазоліла вочы.
Цитировать
Ракушечник. Пока оставили - типа для разделения территории для апистограмм (ждем 2 парочки новоселов).
Каб быць індыкатарам падзелу тэрыторыі, камень павінен быць большым, можна яго прыдзьвінуць да аднаго з задніх вуглоў ад тарцавой сьценкі сантыметраў 15, тады там можна рамірэзкам зрабіць закуточак, які даволі лёгка ахоўваць. Проста цэлую палову акварыўма трымаць пад кантролям пары будзе цяжка.
Цитировать
Арт предмет для нереста скалярий.Пустая обрезанная туба из-под шампуня. Посмотрим, придется ли он им по вкусу или опять отнерестятся на фильтр.
Больш эстэтычна глядзіцца кавалак зялёнай ПЭВ бутэлькі ад спрайта, а навогул, думаю, яны аддадуць перавагу жывым расьлінам.
Цитировать
Градусник.На данный момент 26градусов. Правильная ли температура?Делала по интуиции.
Не, для рамірэз я рэкамендаваў бы 28 і больш, ну, хацяб 28. Думаю, калі будзеце нарошчваць асьвятленьне тэмпература сама падымецца, але зараз падкруціце грэлку на пару градусаў, калі лямпы паставіце дадатковыя, грэлка будзе не так часта ўключацца.
Цитировать
Единственное пока живое растение.В аквариуме разломано на несколько маленьких растюшек и посажено там-сям. Название не знаю Грустный Света по-моему требует совсем мало.
Па фота, нажаль, разабраць цяжка, недастаткова рэзка зьнята, ну і бліжэй пажадана. Яно расьце ці пакуль "стаіць"?
Цитировать
лампы philips tld 18\54 (вторая не промаркирована).как я понимаю, .../54 – лампы холодного дневного света. То есть растюхи расти будут плохо?
На вершым этапе, не варта замарачвацца са сьпектрамі, колеравымі тэмпературамі і г.д. Проста на Ваш акварыўм трэба люм. лямпачак на 60 Вт, напрыклад, 3 па 20. Гэта якраз 3 стандартных сьвяцільніка пад лямпы T8 даўжынёю 60 см. Купляць рэкамендую тут.
Цитировать
Посоветуйте, пожалуйста, какие лампы поставить. Растений планируется не много,в меру.
Пакуль можна так: дзьве "цёплыя" + адна "халодная".
Цитировать
И еще, лампы в белом длинном рифленом плафоне. Он вообще нужен?
Не.
Цитировать
Скарярки. Это типичный вид или поприличнее Улыбающийся? Смущают какие то точки на теле у одной рыбехи.
Ну, гэта адна з варыяцый, у рыбак гэтай афарбоўкі ў больш сталым узросьце і пры пэўных кармах чырвоны становіцца больш выражаным. А што Вы маеце на ўвазе пад поприличнее? Па скалярыям у нас ёсьць сьпецыяліст, думаю, ён выкажацца падрабязьней. Кропак я на фота не бачу. На манку не падобныя?
Цитировать
Типа для снятия стресса добавила немного метиленового синего. Может не надо было?
Не зашкодзіць, але без патрэбы злоўжываць не варта.
Цитировать
грунт для растений слишком крупный. есть грунт мельче, но не хочется перемешивать. может посадить растения в стеклянные плошки или еще какую нить тару?и куда и как класть подкормку для них?
Калі ёсьць больш дробны грунт і яго хапае на 5 см на ўсю плошчу дна, то я рэкамендаваў бы ўсё ж замяніць. Гэта насамрэч, не такая ўжо страшная працэдура. Некаторыя ўмудраюцца яе правесьці нават без высадкі рыб. Калі на ўсю плошчу не хапае, то можна проста ў месцах пасадкі расьлін адгрануць буйны грунт, акуратна насыпаць дробны, калі крыху перамяшаецца, не крытычна, і ў дробны пасадзіць расьліны. многія расьліны і ў такім будуць расьці... Падкормку я б пакуль не клаў...
Цитировать
Виктория , смело лейте воду из под крана.
+1. Якая б вада ні была дрэнная, гэта ўсяго 10%, рыбкі нават не адчуюць.

Оффлайн Виктория

  • Пользователь
  • Сообщений: 79
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #16 : 17 Июнь 2010, 09:20:17 »
спасиба, буду ждать коряжку, растюхи и рамирезок.
 нуооочень хочется посадить еще одну пару скалярий, разделив растюхами и коряжкой акву.
« Последнее редактирование: 17 Июнь 2010, 09:24:39 от Виктория »

Белорусский клуб аквариумистов

Re: Аквариум Виктории
« Ответ #16 : 17 Июнь 2010, 09:20:17 »

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #17 : 17 Июнь 2010, 10:18:56 »
Катэгарычна не рэкамендую дадатковых скаляр.

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #18 : 17 Июнь 2010, 10:19:44 »
За рамірэзкамі і расьлінамі можаце сёньня пад'ехаць.

Оффлайн Виктория

  • Пользователь
  • Сообщений: 79
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #19 : 17 Июнь 2010, 10:28:36 »
а можно в субботу?
муж просто сегодня уходит на сутки на работу. а я с ребенком не выездная :)
подумываю либо отсадить эту пару в 40л акву, либо тогда новых подростков туда. еще в раздумьях.

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #20 : 17 Июнь 2010, 13:15:26 »
У суботу нас запрасілі на вясельле. Не змагу...

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #21 : 17 Июнь 2010, 13:17:31 »
А можа,  як раз пад рамірэзак аддаць гэты 40 літровы. Мне здаецца, хопіць месца для дзьвюх пар. І там яны будуць сябе гаспадарамі лічыць.

Оффлайн Виктория

  • Пользователь
  • Сообщений: 79
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #22 : 17 Июнь 2010, 16:51:00 »
просто на данный момент аквариум 120 литров как то пусто смотрится.
а кого подсадить к скаляриям кроме рамирезок не знаю. Может подскажите?
сомиков больше не хочется.

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #23 : 18 Июнь 2010, 07:21:52 »
Харацынак можна, але ня вельмі дробных, бо скалярыі ўжо дарослыя могуць палічыць за ежу, жывародак (мечаносцаў, малінэзій, пяцылій).

Оффлайн Lexx

  • Постоялец
  • Сообщений: 118
  • Поблагодарили: 18
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #24 : 18 Июнь 2010, 07:50:18 »
Катэгарычна не рэкамендую дадатковых скаляр.

Обоснуй! :) Банка 120 литров. Первая пара молодая. К тому же "с какими-то черными точками"... Аквраиум УЖЕ скалярный. Что мешает подселению не только одной, а двух, трех молодых пар? Аквариум от этого только выиграет. Ну при таком раскладе, да, места рамирезкам не будет - так они и так потеряются в 120 литрах - а как на них будет реагировать пара скалярий уже нерестившаяся в этой банке? И я не знаю. А скалярий, на мой взгляд, можно...

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #25 : 18 Июнь 2010, 08:24:38 »
Аляксей, у мяне ў 240 л два самца і 5 самак. Нерасту нармальнага не бывае. Адна самка ложыць, другая адразу за ёю есьць. Магчыма, каб было чыста 2 пары, то было б нармальна. А тут 120 толькі. Ну, ня ведаю, я сваё меркаваньне выказаў, праўда, яно прагучала тады, калі ідэя аддаць 40 л пад рамірэзак яшчэ не прагучала...

Оффлайн Lexx

  • Постоялец
  • Сообщений: 118
  • Поблагодарили: 18
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #26 : 18 Июнь 2010, 10:16:15 »
Одно дело аквариум для разведения (для этих целей более всего подходит гигиенический аквариум).  В данном случае речь идет о декоративном аквариуме (для красоты и наблюдения за рыбой). Для красоты нужны декорации. Разве одна пара в такой банке отвечает этим требованиям?

Оффлайн Виктория

  • Пользователь
  • Сообщений: 79
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #27 : 18 Июнь 2010, 10:32:42 »
Lexx, пара в Этом аквариуме не нерестилась еще. они только недавно заселены туда. или это не важно?
попробую сфоткать эти точки, которые меня смущают...

всё, сфоткала

какой диагноз?
кстати заметила, что иногда в основании хвоста проступает черная полоса, но в связи с чем она проявляется - не знаю.
вот, удалось заснять спустя пару минут от первой съемки. Это одна и та же рыбеха:

« Последнее редактирование: 18 Июнь 2010, 12:19:50 от Виктория »

Віталь

  • Гость
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #28 : 18 Июнь 2010, 11:40:10 »
Аляксей, адна справа, калі проста патомства не могуць выхадзіць, а зусім іншая, калі нават аднераставаць спакойна не могуць. Гэта ж стрэс. Ладна, падкажы, калі ласка, што гэта за варыяцыя скалярыі. Неяк гэтыя фота моцна адрозьніваюцца ад ранейшых:

« Последнее редактирование: 18 Июнь 2010, 11:42:40 от Вітáль »

Оффлайн Виктория

  • Пользователь
  • Сообщений: 79
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Аквариум Виктории
« Ответ #29 : 18 Июнь 2010, 12:00:38 »
хех, какие то хамелеоны они у меня %)
могу еще фото выложить, если нужно
а изменение окраса может быть связано с нерестом?я просто хорошо помню, что полоса и точки были когда отложили икру.
« Последнее редактирование: 18 Июнь 2010, 12:02:58 от Виктория »