Автор Тема: Ацэнка нітратаў па корму.  (Прочитано 4715 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Ацэнка нітратаў па корму.
« : 14 Декабрь 2009, 17:07:04 »
На ака.ру была паднятая цікавая, на маю думку тэма. Апроч іншых і я там прыняў удзел, вось, можа яшчэ каму будзе цікава:
Цитировать
все азотные соединения в аквариум попадают с кормом. 100гр моего тетровского корма содержут 48 гр белка. белок это набор аминокислот в которых есть карбоксильная группа, R хвостик, свезующий атом углерода, и аминогруппа. которая как раз при распаде аминокислот и дает нам аммиак.
не буду приводить тут расчеты но в среднем (у всех аминокислот разный R хвостик) массовая доля аминогруппы состовляет 7.5% от общей массы белка.
Чытаць далей...

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #1 : 06 Март 2010, 11:16:55 »
Виталь, может разовьем тему тут?


Белорусский клуб аквариумистов

Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #1 : 06 Март 2010, 11:16:55 »

Віталь

  • Гость
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #2 : 06 Март 2010, 12:41:18 »
Чаму не? Але мне здаецца, што ўсё настолькі празрыста, што асабліва і разьвіваць няма чаго. Самае галоўнае, на чым я хацеў бы засярэдзіць увагу, гэта тое, што мераю біянагрузкі на акварыўм з'яўляюцца не сантыметры/грамы/голавы насельнікаў, а менавіта грамы корму, якія прыходзяць у сістэму. Не разумею, чаму на расійскім сайце некаторыя гэтую празрыстую ідэю прынялі ў штыкі...

Віталь

  • Гость
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #3 : 06 Март 2010, 12:49:37 »
Хаця, ведаеш, гэтае пытаньне шырэй, чым марское і чым "салодкаводнае". Трэба было б агульную пляцоўку аформіць, дзе маглі б такія агульнага плана пытаньні абмяркоўвацца... тыя ж СВД ня толькі ў марской акварыўмістыцы могуць з посьпехам ужывацца. Для траўнікаў гэта ледзьве менш перспектыўна...

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #4 : 06 Март 2010, 14:07:14 »
"Общие вопросы аквариумистики" или как-то так... Тогда все опять в кучу свалится. А может ты и прав...

dariar

  • Гость
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #5 : 06 Март 2010, 18:54:06 »
Самае галоўнае, на чым я хацеў бы засярэдзіць увагу, гэта тое, што мераю біянагрузкі на акварыўм з'яўляюцца не сантыметры/грамы/голавы насельнікаў, а менавіта грамы корму, якія прыходзяць у сістэму. Не разумею, чаму на расійскім сайце некаторыя гэтую празрыстую ідэю прынялі ў штыкі...
Прочитала темку.Понимаю, почему аквариумисты,у которых в аквариуме цихлиды,иронично относятся к этим расчетам.Не объясню тебе,....может потому что цихлид меньше никто даже не подумает кормить..У меня количество корма не является главной составляющей.Я даже рассматривать эти формулы не стану.Для меня платформа существования аквариума - количество рыб,фильтр и подмены.Смысл мне посадить на 3 рыбы больше и кормить всех меньше...Они будут плохо расти, перестанут размножаться...Буду кормить как нужно,и за свою тягу к перенаселенке, ставлю мощные фильтра и чаще меняю воду...И это работает!
« Последнее редактирование: 06 Март 2010, 18:57:44 от dariar »

Віталь

  • Гость
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #6 : 08 Март 2010, 12:17:02 »
Дар'я, я не заклікаю абмяжоўваць рыбу ў плане кармленьня з-за сваёй лені (ну, што мне ляніва ваду падмяніць і г.д., напрыклад), але, тым ня менш, акцэнты павінны быць растаўлены правільна. Калі я ўяжджаю ў одпуск і пакідаю рыбу на каго-небудзь, думаю разумным будзе, калі гэта дарослая рыба, зьнізіць колькасьць корму і ў адпаведнасьці з гэтым частату/інтэнсіўнасьць падмен, а не нагружаць гэтага чалавека работай, якая, магчыма, не прыносіць яму такога задавальненьня як мне. Ды і рыбы розьняцца па колькасьці ежы спажываемай у суткі, па хуткасьці абмену рэчываў і г. д. Разьлік па голавах/сантыметрах/грамах і г.д. гэтага зусім не ўлічвае, у жо не кажучы пра нейкія больш менш прыблізныя колькасныя (а не якасныя) ацэнкі...

Оффлайн alex1

  • Новичок
  • Сообщений: 49
  • Поблагодарили: 4
    • Просмотр профиля
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #7 : 10 Март 2010, 11:40:44 »
А зря формулы не рассматриваете. Для расщепления и удаления азотных соединений в рыбоводстве применяют биофильтры. А нагрузка на биофильтр рассчитывается по формулам. При этом никто не ограничивает рыбу в корме ( в товарном рыбоводсте это не возможно), а подмены воды рассчитываются исходя из работы биофильтра. Очень полезные книжки, в т.ч. для аквариумистов (особенно содержащих крупных рыб):
Содержание рыбы в замкнутых системах    Спот
Принципы тепловодной аквакультуры    Стикни
Замкнутые рыбоводные установки    Проскуренко

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #8 : 10 Март 2010, 12:23:37 »
Мне эта тема интересна потому, что если принять во внимание откровенно небольшое количесиво  азота в корме, в некоторых системах имеется проблема нитратов. Нитраты при скромном кормлении вообще должны отсутсвовать.

если они растут, значит происходит азотфиксация.  А если это так, то пора вообще пересматривать принципы фильтрации.

Віталь

  • Гость
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #9 : 10 Март 2010, 13:58:06 »
Дык а пры сьциплым кармленьні яны і адсутнічаюць, што і дэманструюць траўнікі (дзе мала рыб і куды азот даліваецца сьпецыяльна) і МА кшталту як у Андрэя. А вось цыхліднікі - справа зусім іншая. Порцыя ў 1 грам корму нават і гучыць сьмешна.

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #10 : 10 Март 2010, 14:16:33 »
Так удаляют ли нитрат ЖК?
Отказ в море от аэробных фильтров - "фабрика нитратов", возможно, просто стереотип..


Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Ацэнка нітратаў па корму.
« Ответ #11 : 10 Март 2010, 14:20:06 »
А вось цыхліднікі - справа зусім іншая. Порцыя ў 1 грам корму нават і гучыць сьмешна.

А сколько корма кстати потребляет "цихлидник" ?