Автор Тема: Усовершенствуем крышку: дешёвые самодельные отражатели  (Прочитано 10966 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Я нічога лепшага і прасьцейшага пакуль не прыдумаў. А такія адбівальнікі ў мяне стаяць ўжо ў двух аквах. Час на выраб адной пары адбівальнікаў - 10 хв. Эфект, як напісана ў артыкуле: +85%.

Оффлайн sam

  • Ветеран
  • Сообщений: 4940
  • Поблагодарили: 161
  • Слегка похож на меня.
    • Просмотр профиля
Я нічога лепшага і прасьцейшага пакуль не прыдумаў. А такія адбівальнікі ў мяне стаяць ўжо ў двух аквах. Час на выраб адной пары адбівальнікаў - 10 хв. Эфект, як напісана ў артыкуле: +85%.


Поддерживаю.
Не ошибается тот, кто не пробует (это не я сказал, но нравится) !!!

more.akva.by

vel. +375296759106
mts. +375339009106

Белорусский клуб аквариумистов


Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Ветеран
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Перечитал внимательно статью.
Сформулировались не то, чтобы критика, но несколько вопросов, которые хотелось бы прояснить:
* Почему для расчета эффективности взята проекция самой маленькой стороны аквариума? Почему было не взять длинную фронтальную проекцию или еще более длинную диагональную?
Што значыць "почему было не взять длинную фронтальную проекцию"? Трэба браць і тую, і другую. Бо ёсьць страты выпраменьваньня ў адной прекцыі і (а не альбо!) ў другой. Доўгую франтальную я не браў, бо там страты значна меншыя, і яны адбівальнікам разумных памераў не могуць быць выпраўлены. Што тычыцца больш доўгай дыяганальнай праекцыі, то такая пастаноўка не адпавядае сіметрыі задачы.
Цитировать
Почему не учитывается отражение света стеклом (особенно в проекции "с торца") - благодаря преломлению довольно большой сектор света будет ПОЛНОСТЬЮ отражаться стеклом, примерно градусов до 35 или больше для угла бета.
Слушная заўвага. Я не хацеў залішне перагружаць артыкул формуламі, ён мае больш практычную накіраванасьць. Пры ўліку адбіцьця ад шкла, прыйшлося б улічваць і адбіцьцё ад паверхні вады для вялікіх вуглоў. Ну, дапускаю, што ўлік адбіцьця ад шкла павялічыў бы эфектыўнасьць ужываньня сьвятла ад лямпы і без адбівальніка.
Цитировать
Почему для расчета количества излучения используются углы и треугольники? А кто-то недавно учил нас в этой теме, что так делать нельзя - нужно использовать телесные углы, стерадианы.
Гэта зроблена для прастаты матэматычнага апарата. Для доўгіх лямпаў гэта дапушчальна, але я не імкнуўся адтрымаць дакладнае значэньне, а толькі якаснае. Каб стала відавочнай выснова неабходнасьці ўжываньня адбівальнікаў.
Цитировать
Почему крышка серая? Может стоило черным покрасить, чтоб результат побольше отличался от плинтусов.
Уж якая была. Ці не Вы выкладвалі нядаўна недзе вынікі ўплыву адбівальнікаў і розных пакрыцьцяў покрыўкі на асьветленасьць дна акварыўма. Самы горшы варыянт там паказала люстэркавая покрыўка. У мяне сярэдні варыянт. Канешне, белая была б лепш. А вось, белая прыпаднятая - яшчэ лепш, што і прадэманстравана ў артыкуле.
Цитировать
При предварительном обосновании необходимости использования отражателей предполагается, что без отражателя лампа висит в черном пространстве и свет распространяется по всем направлениям. Никогда не видел таких аквариумов - обычно лампы закрыты крышкой.
Што значыць тэарэтычнае? У мяне фотка да паклейкі адбівальнікаў - эксперыментальная. Вынік "+85%" сам эксперыментальны і прыведзены якраз адносна эксперыментальнага ж  значэньня асьветленасьці пры плоскай покрыўцы срэбрна-шэрага колеру.
Цитировать
Поэтому интересно было бы не теоретическое сравнение с идеальной неотражающей средой, а прикладной (для аквариумистики) сравнительный анализ: плоская отражающая крышка - трапеция - эллипс - парабола - индивидульные эллипсы - и другие варианты.
Разьлікі у артыкуле не галоўнае, гэта так для тэарэтычнай базы, каб мы ведалі для чаго мы гэта робім. Цікава-то цікава, але назва артыкула "дешёвые самодельные отражатели".
Цитировать
А ведь из всех этих необоснованных посылов и условий делается вывод, что "не более 20% излучения ламп попадает на дно аквариума".
Вы хочаце сказаць, што ўлічыўшы ўсё атрымаецца і без адбівальніка 50%. Што Вы аспрэчваеце?
Цитировать
А если поставить 500%-ый отражатель, то весь свет попадет куда надо. Купляйце беларускiя адбiвальнiкi!
Неадэквацік нейкі. Вы думаеце ў такім тоне я буду з Вамі дыскутаваць?
раб Божы Вітáль

Оффлайн minblin

  • Старожил
  • Сообщений: 411
  • Поблагодарили: 9
    • Просмотр профиля
    • Охота в Беларуси
вынашиваю идею взять отработанные формы, изготовленные из пластин http://www.r-cr.ru/m_231.shtml размера 820х1020х0,3 мм, флишануть машинкой, вырезать под свои 36-ватные лампы, сделать перфорацию вдоль по центру, как-то выгнуть, покрыть лаком, прилепить на крышку через перфорацию с помощью герметики и такой-то матери. ваше мнение?

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Ветеран
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Гэта што атрымаецца матавы алюміній?
А навошта лакам пакрываць?
раб Божы Вітáль

Оффлайн damien

  • Ветеран
  • Сообщений: 2249
  • Поблагодарили: 112
    • Просмотр профиля
Алюминиевые листы для оффсетной печати - анодированные. То есть отполировать, не сняв анодированное покрытие  не получится. После снятия покрытия, оголяется сам алюминий, который очень хорошо окисляется. Однозначно придется покрытвать лаком. И то лак в условиях влажности аквариума не надолго.

Отработанные листы от типографий (толщина меньше 0.1мм), с целой одной стороной продаются в магазинах "Сделай Сам" ... 2-3тыс рублей лист ~1*1м.
Полуглянцевая анодированная поверхность, тоже дает значительный эффект. Сам делал из таких листов без полировки.

Если есть большое желание заиметь зеркальную поверхность, то наверное лучше обратить свое внимание на зеркальные потолочные алюминиевые панели - полированные и под лаком. Потому что защитить голый алюминий в домашних условиях лаком - это не надолго. Да и не шибко прозрачный лак ухудшит параметры отражателя.

Перфорация для чего?
« Последнее редактирование: 05 Май 2011, 12:13:24 от damien »

Оффлайн minblin

  • Старожил
  • Сообщений: 411
  • Поблагодарили: 9
    • Просмотр профиля
    • Охота в Беларуси
Меньше 0,1 мм врядли. За очень редким исключением (за 11 лет в полиграфии ни разу не видел) используются 0,15 и 0,3 мм. В продаже видел формы от Ромайора (370х450х0,15 или 370х490х0,15 мм) и Доминанта (530х650х0,3 мм) Перфорация, чтобы прилепить к крышке. Патроны также лепил.
« Последнее редактирование: 05 Май 2011, 21:10:38 от minblin »

Оффлайн damien

  • Ветеран
  • Сообщений: 2249
  • Поблагодарили: 112
    • Просмотр профиля
Толщину я на глаз дал, могу и ошибаться. Я себе отражатели длинной 780мм делал, так еще и по 25 см приходилось по длине отрезать.

Оффлайн Віталь

  • артадокс
  • Ветеран
  • Сообщений: 2589
  • Поблагодарили: 126
  • Корк, Ірландыя
    • Просмотр профиля
    • Беларускі акваклуб
Хачу зрабіць толькі адну заўвагу агульнага плану: Калі мы маем дачыненьне з люстэркавымі паверхнямі, вялікае значэньне набывае форма (профіль) адбівальніка. У дадзеным артыкуле стаўка робіцца на дыфузнае адбіцьцё (рассеяньне, а не люстэркавае адбіцьцё), гэта дае магчымасьць не парыцца наконт формы адбівальніка. У хатніх умовах правільную форму зрабіць амаль немагчыма, ну а калі выпадкова і атрымаецца, то не факт, што наступны раз удасца паўтарыць. Канцэпт дадзенага падыходу - не парыцца на гэты конт.
раб Божы Вітáль

Оффлайн minblin

  • Старожил
  • Сообщений: 411
  • Поблагодарили: 9
    • Просмотр профиля
    • Охота в Беларуси
Толщину я на глаз дал, могу и ошибаться. Я себе отражатели длинной 780мм делал, так еще и по 25 см приходилось по длине отрезать.
ну значиццо 0,3 мм кгадалкенеходи

Калі мы маем дачыненьне з люстэркавымі паверхнямі, вялікае значэньне набывае форма (профіль) адбівальніка. У дадзеным артыкуле стаўка робіцца на дыфузнае адбіцьцё (рассеяньне, а не люстэркавае адбіцьцё)...
ну эт я уже с третьего раза понял )) действительно с этими преломлениями черт ногу сломит. может на 2 лампы люстерко, а на другие пенопласт присобачить? для эксперимента

Оффлайн damien

  • Ветеран
  • Сообщений: 2249
  • Поблагодарили: 112
    • Просмотр профиля
Лучший и самый простой эксперимент - гнуть параболический отражатель.

Оффлайн minblin

  • Старожил
  • Сообщений: 411
  • Поблагодарили: 9
    • Просмотр профиля
    • Охота в Беларуси
Лучший и самый простой эксперимент - гнуть параболический отражатель.
  ;D не, я думал по одному отражателю на каждую пару ламп