Автор Тема: Паразмаўляем аб пяцыліях  (Прочитано 10618 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #15 : 14 Октябрь 2009, 15:15:46 »
А ну, гэта і ёсьць "мікімаўсы". Афарбоўка ў іх хутчэй аранжавая... Усё роўна, калі атрымаецца, можна фота закінуць. А чаму малькі? Нядаўна купілі? Ці што з бацькамі?

Оффлайн Lexx

  • Постоялец
  • Сообщений: 118
  • Поблагодарили: 18
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #16 : 14 Октябрь 2009, 15:59:03 »
И у меня есть немного пецилюшек. Черные, оранжевые, леопардовые, вагтейлы и такие как у Виталя. Но последние при нересте дают абсолютно зеленого малька.

Белорусский клуб аквариумистов

Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #16 : 14 Октябрь 2009, 15:59:03 »

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #17 : 14 Октябрь 2009, 17:31:19 »
Аляксей, я спадзяюся ты іх не адбракоўваеш? Яны абарбоўваюцца толькі ў 2 месяцы, а ў поўны колер, як ў мяне на фота уваходзяць толькі ў паўгады. Нажаль, з гэтым нічога не паробіш... Магчыма, з за гэтага рыбка не так прывабна з камерцыйнага пункту гледжаньня. Я думаю, у магазіны даваць разам з парай штук дарослых (зь вяртаньнем) дзеля дэманстрацыі...

Оффлайн alran

  • Новичок
  • Сообщений: 16
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #18 : 15 Октябрь 2009, 09:06:12 »
Верно, те что с микимаусами, оранжевые. Сделаю фотки - выложу.
История с родителями такова: год назад брал на Жданах пару пецилий. С пятном микимауса была самка. Пара была неразлучна, самец ни на шаг от самки. Когда отсадил самку от самца, т.к. видел что должен произойти нерест (самка отсутствовала  3 дня) самец умер без единого признака болезни. После нереста вернул самку в общий аквас. Сам уехал в Крым. По приезду,  самки микимауса не обнаружил, растворилась. Вот такая лебединая верность  :).

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #19 : 15 Октябрь 2009, 09:22:30 »
Вось, ужо. Ад пяцылак такога менш усяго чакаў бы... Кранальная гісторыя.

Оффлайн alran

  • Новичок
  • Сообщений: 16
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #20 : 15 Октябрь 2009, 09:45:19 »
Виталий, а почему  Вы удивились про мики мауса? Это что, редкая пецилия?

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #21 : 15 Октябрь 2009, 10:22:08 »
Не, я зьдзівіўся такой вернасьці (аж да сьмерці). У скалярый, напрыклад, такое яшчэ можна было б зразумець...
Мікімаўс у Мінску даволі распаўсюджаная форма.

Оффлайн alran

  • Новичок
  • Сообщений: 16
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #22 : 16 Октябрь 2009, 11:43:41 »
Вот мае фото

Оффлайн alran

  • Новичок
  • Сообщений: 16
  • Поблагодарили: 2
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #23 : 16 Октябрь 2009, 11:49:13 »
Микимаус

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #24 : 16 Октябрь 2009, 12:45:52 »
Вельмі здаровая рыбка. Гэта лічацца малькі? Па-мойму, ужо даволі дарослыя.

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #25 : 05 Март 2010, 11:52:24 »
Тыдня два таму на Жданіках набыў сабе пяцылій колеру мандарыну, сёньня ноччу ў аквасе з мальком рамірэзак самка адметала. Ну, штук 15 ўдалося вылавіць, жоўтыя...

Раней я такое ўжо назіраў, што малёк жоўты, пасьля чырваненее, а дарослыя становяцца проста чырвонымі. але гэтая самачка, відаць ужо дарослая, хаця маладая, але, па-мойму, усё яшчэ мандарынавая... будзем паглядзець...

як-небудзь сфоткаю...

Оффлайн Lexx

  • Постоялец
  • Сообщений: 118
  • Поблагодарили: 18
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #26 : 27 Апрель 2010, 12:50:16 »
А я отказался от пецилий. Были как у Виталя, Такие же флаговые черные, стандартные Микки-Маусы и получилось сделать фалговых Микки-Маусов, Также получил желтых в крупный крап и зеленых в мелкий крап. Даже было селекцию вел. Потом одним махом раз - и нет у меня больше пецилий. Продал. :) вместе с нерестовым стадом.

Поясняю причины:
- Азиатская (импортная) пецилия ОЧЕНЬ дешевая (раз в 20 дешевле той, что Вы видите в магазинах). Разводная не выдерживает конкуренции.
- Позний срок созревания. Например, те, что показал Виталий сидят 2-2,5 месяца полностью серыми. Начинают окрашиваться уже после 3-4 месяцев. Это уже не малек. Это взрослая рыба.
- Азиатские линии (черные и ананасы) давали малый выплод (20-30-40 шт малька за выплод).
- Популяризации никакой - продается очень плохо (к примеру, по Минску 20-40 особей в Месяц - по всем магазинам). Для таких объемов достаточно шикарной Пецилии Виталя. :)

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #27 : 27 Апрель 2010, 13:27:51 »
Дакладна, Аляксей, вось гэтая пецылія зусім не камерцыйная. Адзіны спосаб - гэта рабіць, як я. На лета садзіць яе ў ванную на дачы, наваліць ёй дафніі і пакінуць да халадоў у спакоі. Я мінулы вывадак так вырасьціў, калі на вуліцы стала +6 забраў і адвёз у магазін. нават не 2 месяцы а ўсе 4 праходзіць пакуль яна афарбоўваецца больш менш сносна. А ў поўны росквіт толькі паўгадавалая выходзіць, калі ўжо сама малька прыносіць.

Оффлайн Lexx

  • Постоялец
  • Сообщений: 118
  • Поблагодарили: 18
    • Просмотр профиля
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #28 : 28 Апрель 2010, 08:12:14 »
Вчера в одном из Зоомагазинов обнаружил "свеженькую" пецилию. Заводчик Андрей Бадко (извиняюсь если не правильно написал фамилию).

Названия не помню (мне не известное и сфотографировать не догадался), но могу показать фотографии. Оригинальные экземпляры. С заводчиком пообщаться мне не удалось, но со слов продавца - эти пецилии только в двух магазинах (один из них Зоомаркет на Независимости (ст.м. Уручье)

За качество фотографий тоже извините, но уж лучше то, что есть, чем совсем ничего.

Віталь

  • Гость
Re: Паразмаўляем аб пяцыліях
« Ответ #29 : 28 Апрель 2010, 17:27:30 »
Аляксей, здаецца, гэта прыродная афарбоўка. Па-мойму, класічная трохколерная пяцылія. Я не памыляюся?