Автор Тема: Заглынаньне лічынкай рыбы паветра для пухіру (плавательного пузыря).  (Прочитано 4572 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Ня так даўно, на ака.ру я выказаў сумнеў адносна даволі шырока распаўсюджанага і моцна закарэненага сярод некаторых акварыўмістаў пункту гледжаньня, што лічынка рыбы каб напоўніць першы раз пухір заглынае яго з атмасьферы, інакш атрымліваюцца так званыя дзергунцы (малькі з незапоўненым пухірам, якія не могуць трымацца ў тоўшчы вады, а тонуць). Скепсіс мой быў заснаваны, па-першае, на назіраньнях за лічынкаю скалярый і рамірэзак, а, па-другое, на чыста тэарэтычнай выснове аб фізічнай немагчымасьці кволай лічынцы пераадолець сілу паверхневага нацягенньня вады, каб захапіць бурбалку паветра. Шырокай дыскусіі на ака.ру не атрымалася, ніхто абараняць тэзу неабходнасьці "першага глытка" не стаў. Вастрэй (нават занадта вострай) дыскусія атрымалася на украінскім форуме. Каб панізіць градус дыскусіі пазьней была створана асобная тэма, дзе пастаноўкай простага эксперыменту на прыкладзе лічынкі скалярыі паказана адсутнасьць неабходнасьці першага глытку. Цікава будзе даведацца пра іншыя віды рыб...
« Последнее редактирование: 04 Февраль 2010, 15:40:36 от Вітáль »

Оффлайн wader

  • Ветеран
  • Сообщений: 517
  • Поблагодарили: 28
    • Просмотр профиля
Есть 2 мнения - заглатывают и не заглатывают.

Тот же Ванюшин считает, что пузырь заполняется газами мз растворенного в воде воздуха.
И также пищет про поверхностное натяжение.

С другой стороны - привычка убирать пленку с поверхности перед расплывом личинки на чем-то же основана.

Ванюшин, конечно, сказочник известный. Но и отрицать то, что он говорит не буду.
Вообще вопрос давно интересовал - пойду поговорю с нашими ихтиологами.

Белорусский клуб аквариумистов


Оффлайн wader

  • Ветеран
  • Сообщений: 517
  • Поблагодарили: 28
    • Просмотр профиля
Вастрэй (нават занадта вострай) дыскусія атрымалася на украінскім форуме.

Виталь, но это круто напсано  Сразу от икринки отрастает хвостик (уже снаружи), потом сама икринка преобразуется в животик и т.д.

Хвостик он вылазит а не отрастает. Да и после вылупления малька все дно обычно в оболочке от икры.

Віталь

  • Гость
Ну, гэта я загнуў, прызнаю. І там я прызнаў. І аднак у скалярыі гэтая абалонка вельмі кволая і ніколі не бывае "все дно в оболочке". У скалярыі малёк не вылупляецца, лічынка скалярыі толькі на 5-10% фармуецца ў абалонцы, пасьля яна лопаецца ці нават распушчаецца, а лічынка астатнія 90-95% развіцьця праходзіць ужо на свабодзе...

Оффлайн Pingvin

  • Постоялец
  • Сообщений: 151
  • Поблагодарили: 11
  • :)
    • Просмотр профиля
У скалярыі малёк не вылупляецца, лічынка скалярыі толькі на 5-10% фармуецца ў абалонцы, пасьля яна лопаецца ці нават распушчаецца, а лічынка астатнія 90-95% развіцьця праходзіць ужо на свабодзе...

Ты хочешь сказать, что где-то через  2,5-5 часов после оплодотворения у зародыша уже есть части тела, с помощью которых он может разорвать оболочку? %)

И как я уже писал в теме украинки,  галактики и панды, ИМХО, заглатывают воздух + в оболочке живут до стадии личинки. Просто сейчас в стакане с галактиками на дне лежит 2 дергуна... Вроде живые, даже пытаются есть, но не могут плавать... Пузырь, естественно, без воздуха.
« Последнее редактирование: 05 Февраль 2010, 08:32:55 от Вітáль »
ИМХО

Віталь

  • Гость
Ты хочешь сказать, что где-то через  2,5-5 часов после оплодотворения у зародыша уже есть части тела, с помощью которых он может разорвать оболочку? %)
Я хачу сказаць, што ў скалярыі абалонка ікрынкі настолькі слабая, што ніякіх высілкаў з боку лічынкі (а фактычна ікрынкі з хвосьцікам) проста не патрабуецца, яна распадаецца сама сабой, магчыма, проста распушчаецца. Я даваў ужо гэтую фотку:



Бачна, што на тканкі лічынка расходавала толькі нязначную частку запасаў, а ўжо свабодная. Справядлівасьці дзеля трэба адзначыць (гэта прывялі мне ў супрацьвес), што не ва ўсіх відаў рыб гэта так. Напрыклад, лічынка омуля амаль цалкам фармуецца ў капсуле і выходзіць ужо фактычна сфармаваўшымся мальком:

.

Так што ў розных рыб па-рознаму, але мае словы тычыліся скалярый...

И как я уже писал в теме украинки,  галактики и панды, ИМХО, заглатывают воздух + в оболочке живут до стадии личинки. Просто сейчас в стакане с галактиками на дне лежит 2 дергуна... Вроде живые, даже пытаются есть, но не могут плавать... Пузырь, естественно, без воздуха.
Апошняе можна назіраць непасрэдна і я дапускаю, што ў названых табою відаў разьвіцьцё амаль да канца, як у омуля - у капсуле. Але, каб з дакладнасьцю сьцьвярджаць нешта адносна заглынаньня паветра трэба ставіць эксперымент накшталт таго, што пастаўлены ўкраінцамі...

Віталь

  • Гость
Дарэчы, заўважце. Пухір омуля запоўнены ўжо ў капсуле. Ці гэта я выдаю жадаемае за сапраўднае? ;)

Оффлайн wader

  • Ветеран
  • Сообщений: 517
  • Поблагодарили: 28
    • Просмотр профиля
Дарэчы, заўважце. Пухір омуля запоўнены ўжо ў капсуле. Ці гэта я выдаю жадаемае за сапраўднае? ;)

Так оно и есть. Это не воздух, а остатки жира. Из желточного мешка.

Оффлайн wader

  • Ветеран
  • Сообщений: 517
  • Поблагодарили: 28
    • Просмотр профиля
Так што ў розных рыб па-рознаму, але мае словы тычыліся скалярый...

Не у всех по разному, а у разных групп. В первую очередь это зависит от того, ухаживают родители или нет. Поэтому у цихлид и вылупляются личинки относительно слабо развитые.

Но развитие у всех рыб идет одинаково. Просто кто-то раньше кто-то позже покидает икру.

Оболочка тоже есть у всех рыб (у икры). Просто она разная по толщине.
У некоторых (как хилодус, например) она настолько толстая, что малек ее сам не всегда может прорвать.

Віталь

  • Гость
Так оно и есть. Это не воздух, а остатки жира. Из желточного мешка.
Магчыма, але металічны бляскат (ад поўнага ўнутранага адбіцьця) больш уласьцівы паветру, чым тлушчу. У дзьвух вадкасьцяў паказчыкі праламленьня адрозьніваюцца не так моцна...
Цитировать
Не у всех по разному, а у разных групп.
Я гэта і меў на ўвазе.

Оффлайн alex1

  • Новичок
  • Сообщений: 49
  • Поблагодарили: 4
    • Просмотр профиля
Некоторым цихлидам для наполнения плавательного пузыря воздух не нужен - мнение Д.Бурховица.