Автор Тема: Ксенон у якасьці акварыўмнага асьвятленьня.  (Прочитано 7903 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Ніхто не практыкаваў? Па маіх ацэнках, фінансавыя затраты не павінны перавышаць тыя для МГ. Трэба правесьці дасьледаваньне адносна эфектыўнасьці...

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Нужна некоторая ясность:

1)"ксенон" как разновидность галогеновой лампы

2) газоразрядный "ксенон"

Белорусский клуб аквариумистов


Віталь

  • Гость
1)"ксенон" как разновидность галогеновой лампы
Для мяне гэта сюрпрыз.  :-\ Я меў на ўвазе фары аўтамабільныя. Газаразрадная крыніца сьвятла. Там ксенон пад высокім ціскам.

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Можа нешта пераблытау я, але такiя "ксеноны" - як галагенкi - толькi крыху з сiнiм у спектры - есць, здаецца мне. Такi вось танны "псеуда-ксенон".

Што тычыцца сапраудных ксянонавых лямп - то гэта нешта накшталт МГ. Але я нiколi ня чуу, што хтосцi усталявау iх у якасцi акварыюмнага святла.

Віталь

  • Гость
Што тычыцца сапраудных ксянонавых лямп - то гэта нешта накшталт МГ. Але я нiколi ня чуу, што хтосцi усталявау iх у якасцi акварыюмнага святла.
Вось гэта і дзіўна, ўлічваючы, што кошт, калі не памыляюся каля 100-150$ за камплект з дзьвух фар, сьвятла там - заваліся і каляровая тэмпература - у шырокім дыяпазоне.

AlexLegend

  • Гость
Виталь, на АЛ форуме была тема.
Поищи, там все подробно обсуждалось.

Резюме - "не канает"-))))


АЛ.

Віталь

  • Гость
Виталь, на АЛ форуме была тема.
Што такое "АЛ форум"? і што значыць "не канае"? ???

Оффлайн kotok1980

  • Заслуженный оффтопер :)
  • Ветеран
  • Сообщений: 2806
  • Поблагодарили: 128
  • обследование зданий и сооружений. Пром.альпинизм
    • Просмотр профиля
Виталь, на АЛ форуме была тема.
Што такое "АЛ форум"? і што значыць "не канае"? ???

1)-ал- аквалого. http://www.aqualogo.ru/



Оффлайн sam

  • Ветеран
  • Сообщений: 4940
  • Поблагодарили: 161
  • Слегка похож на меня.
    • Просмотр профиля
Не канает - не катит - не пойдёт - не рулит - не подходит - плохо - бесполезно - безрезультатно - и т.д.  ;D
Не ошибается тот, кто не пробует (это не я сказал, но нравится) !!!

more.akva.by

vel. +375296759106
mts. +375339009106

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Читал эту тему - до конца читать сил не хватило. http://www.aqualogo.ru/phpbb2/index.php?showtopic=1423&hl=ксенон

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Дочитал. Ради интереса и вы почитайте. Катит и канает :). Но никто не пробовал. Все идет вокруг да около особенностей спектра.

Газоразрядный ксенон вполне сравним с МГ по эффективности. Но там нет пика на любимых рифоводами 450 нм. А для травника думаю будет вполне.

А вообще использовать можно. Только наверное существуют решения проще - не знаю

« Последнее редактирование: 24 Ноябрь 2009, 11:17:40 от dr.moro »

Оффлайн kotok1980

  • Заслуженный оффтопер :)
  • Ветеран
  • Сообщений: 2806
  • Поблагодарили: 128
  • обследование зданий и сооружений. Пром.альпинизм
    • Просмотр профиля
и я теперь прочитал....вот такой там сделали вывод

"с практической точки зрения для наших аквариумных целей теория нам не дает почти ничего."

про решения проще однозначно есть ибо крышка с автомобильной фарой где есть отражатели(а не сама лампа) - занимает ооочень много места......

п.с. в критическом случает купить автомобильную лампу сложнее обычных Т5

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Ну целиком фару никто и не собирается вешать. По "фотонам" ксенон эффективнее чем МГ, в той дискуссии это удалось доказать. Спектр для человеческого глаза хороший - как дневной свет, хорошая цветопередача.

Это вполне можно использовать. Вопрос только "где" и "зачем".

Для роста кораллов в основном, нужна 455 нм ("актиничный" свет)  составляющая. Поэтому использовать Ксенон можно, но невыгодно - именно этого "синего" там немного.

Вот какие выводы я сделал из этой ветки.






Віталь

  • Гость
Я проста да таго напісаў, што ксенон часьцей за ўсё ўжываецца для крыніц сьвятла, сімулюючых сьпектар сонца. А што да сіняга, то не можа яго там не быць у ксенонавых лямпах з высокай колернай тэмпературай. Нават на вока такія лямпы ўяўляюцца, мягка кажучы, "з сіньцой". А ўлічваючы слабую адчувальнасьць чалавечага вока да сіняга, па сьпектру яго там павінна быць многа. У спектры ксенонавай лямпы, якую я ўжываю на працы для дасьледаваньняў, ёсьць пікі на 450 нм і 470 нм на фоне больш-менш гладкай шырокай паласы, якая цягнецца да 700 нм (далей ідуць вельмі вялікія пікі). Пры гэтым яе сьвятло я назваў бы цёпла-белым.
« Последнее редактирование: 24 Ноябрь 2009, 14:26:53 от Вітáль »

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Віталь, а якая магутнасць ксенона бывае, і прылады для запуску што з сябе ўяўляюць?