Автор Тема: Амбулія  (Прочитано 9425 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Віталь

  • Гость
Амбулія
« : 18 Июнь 2009, 09:53:25 »
Лімнафіла водная альбо Амбулія водная (Limnophila aquatica).

Апісньне можна знайсьці ў інтэрнэце, не буду прывадзіць. Проста падзялюся назіраньнямі. У мяне яна расьце даволі даўно. Раней заўсёды размнажаў дзяленьнем сьцебля. Зараз яна пачала размнажацца сама пускае паўзучыя бакавыя адросткі і ўкараняецца. Нешта такое назіраў? Аб чым гэта сьведчыць?

shpilka

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #1 : 18 Июнь 2009, 10:23:29 »
У меня так с кабомбой, невесть откуда выросли три ветки, сначала ничего не могла понять.
Кстати, кабомба и амбулия - точно не одно и то же? А то у меня кабомба сейчас так распушистилась, что скоро в амбулию превратится...

Белорусский клуб аквариумистов

Re: Амбулія
« Ответ #1 : 18 Июнь 2009, 10:23:29 »

Віталь

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #2 : 18 Июнь 2009, 10:48:08 »
У меня так с кабомбой, невесть откуда выросли три ветки, сначала ничего не могла понять.
Кстати, кабомба и амбулия - точно не одно и то же? А то у меня кабомба сейчас так распушистилась, что скоро в амбулию превратится...
Не, Аня, дакладна не адно і тое ж. Раз распушылася, значыць умовы падабаюцца. Так трымаць!

Новыя пабегі з тагож самага месца, дзе корань і ў мяне раней бывала, гэта як бы нядзіўна (нармальна). А тут натуральна як валіснэрыя пускае бакавы адростак, укараняецца і пайшла...

shpilka

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #3 : 18 Июнь 2009, 11:11:33 »
Я, честно говоря, не раскапывала, но корень и новые побеги далековато располагаются.

Віталь

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #4 : 18 Июнь 2009, 12:13:24 »
Я, честно говоря, не раскапывала, но корень и новые побеги далековато располагаются.
А, значыць, насамрэч, у цябе такая ж з'ява. толькі ў мяне такі бакавы пабег не пад зямлёю, а нармальна над грунтам... можа сфоткаю, толькі там такія джунглі зноў...

shpilka

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #5 : 18 Июнь 2009, 12:20:10 »
У меня такие джунгли, что я не могу сказать, под грунтом это или над.

Віталь

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #6 : 18 Июнь 2009, 12:32:36 »
Тады расказвай, што робіш, калі кабомба дарастае да паверхні вады? (афтоп, канешне, але на правах топістарцера... ды і з фармальнага пункту гледжаньня тое ж і амбуліі тычыцца).

shpilka

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #7 : 18 Июнь 2009, 13:06:30 »
Как кабомбе повезет - или делаю две, или перезакапываю с ампутацией.

Віталь

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #8 : 18 Июнь 2009, 13:35:43 »
Как кабомбе повезет - или делаю две, или перезакапываю с ампутацией.
А калі не шанцуе, то не шанцуе верху ці нізу?  ;)

shpilka

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #9 : 18 Июнь 2009, 13:40:36 »
Снизу ;D

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Амбулія
« Ответ #10 : 18 Июнь 2009, 14:57:03 »
У меня под МГ амбулия перла будь здоров, но очень вытягивалась. Что не красиво.
А в другой акве под ЛЛ расла пышная и нарядная, и пускала вот такие надземные побеги.

Когда до верху дорастает, я ее срезаю и сажу отросток. Но ветвиться в месте пня далеко не всегда.... Или вообще не отростала от пня? Блин, не помню...Сейчас ее у меня нет - вся пропала. После борьбы с водорослями :)

Віталь

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #11 : 18 Июнь 2009, 15:31:00 »
У меня под МГ амбулия перла будь здоров, но очень вытягивалась. Что не красиво.
А в другой акве под ЛЛ расла пышная и нарядная, и пускала вот такие надземные побеги.
Дзіўна... а дакладна МГ, не натрыевая?
Цитировать
Когда до верху дорастает, я ее срезаю и сажу отросток. Но ветвиться в месте пня далеко не всегда.... Или вообще не отростала от пня? Блин, не помню...Сейчас ее у меня нет - вся пропала. После борьбы с водорослями :)
Гэта пасьля сайдэксу? У мяне наадварот пасьля сайдэксу буяе...

Оффлайн Pingvin

  • Постоялец
  • Сообщений: 151
  • Поблагодарили: 11
  • :)
    • Просмотр профиля
Re: Амбулія
« Ответ #12 : 18 Июнь 2009, 21:46:12 »
калі кабомба дарастае да паверхні вады?
Віталь, а паспрабуй трымінгаваць под самы корань. Пакідая толькі 3 мутоўкі. Знаемая так лімнафілу араматыку рэжа, а я хеміянтус. Прычым у хема бывае і 1 мутоўка застаецца, і расце ж ;)
ИМХО

Віталь

  • Гость
Re: Амбулія
« Ответ #13 : 19 Июнь 2009, 07:14:37 »
Я так таксама раблю, толькі спачатку пакідаю болей, а калі пускае новыя кропкі росту зьнізу, верх адразаю. З кабомбай - аналагічна. зразаю жыцьцяздольныя верхнія участкі з кропкамі росту, зьбіраю ўсе зрэзаныя ў пучок і саджу, а старыя, па меры пусканьня новых кропак росту зьнізу вярхі бяз кропак росту купірую.

Оффлайн dr.moro

  • г. Минск
  • Глобальный модератор
  • Ветеран
  • *
  • Сообщений: 4571
  • Поблагодарили: 80
    • Просмотр профиля
Re: Амбулія
« Ответ #14 : 19 Июнь 2009, 08:10:01 »
Дзіўна... а дакладна МГ, не натрыевая? Гэта пасьля сайдэксу? У мяне наадварот пасьля сайдэксу буяе...

Дакладна МГ, звычайная МГ 4200K, 150Вт.

Не, сайдэкс не ужывау. Я спрабавау звышнармалевые дозы Н2О2. Паутараць ня трэба:)